ul. Czerniewicka 1  (54) 284 66 66 A A A  

Wielki Tydzień i Triduum Paschalne

czwartek, 28-04-2022


Dziękujemy wszystkim, którzy pomagali i brali udział w Triduum Paschalnym w adoracji oraz w procesji rezurekcyjnej: ministrantom, lektorom, asyście, dziewczynkom sypiącym kwiatki, panu organiście, panu kościelnemu, druhom i druhnom z Chocenia, strażakom OSP w Choceniu. Dziękujemy wszystkim, którzy w dni przedświąteczne pomagali w dekoracji świątecznej kościoła – przygotowanie ciemnicy i grobu Pana Jezusa.

Na tydzień przed Uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego celebrujemy Niedzielę Męki Pańskiej nazywaną również Niedzielą Palmową. W czasie Mszy św. o godz. 11:30, na Sumie, wyszliśmy na zewnątrz by wziąć udział w procesji wokół kościoła. Podczas każdej Eucharystii odczytana została Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według św. Łukasza z podziałem na role: narratora, Jezusa oraz pozostałe osoby. Niech przyniesione i pobłogosławione przez kapłanów palmy będą nie tylko dekoracją na święta w naszych domach i ogródkach, ale przede wszystkim znakiem pokoju oraz triumfu Chrystusa nad śmiercią.

Święte Triduum Paschalne rozpoczęliśmy w czwartkowe popoludnie o godz. 18:00 sprawując Mszę Wieczerzy Pańskiej. Celebrował ją Proboszcz naszej wspólnoty parafialnej oraz wikariusz. Po uroczyście zaśpiewanym hymnie Chwała na wysokości Bogu aż do Wigilii Paschalnej organy zostały wyciszone, a zamiast dzwonków używane są kołatki. Homilię podczas Liturgii Wielkiego Czwartku wyglosił ks. Proboszcz. Na zakończenie Eucharystii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Ciemnicy, gdzie tam wierni pozostali na adoracji, aż do godziny 21:00 oraz kolejnego dnia do rozpoczęcia Liturgii Męki Pańskiej.

Punktem kulminacyjnym Wielkiego Piątku była sprawowana o godz. 18:00 Liturgia Męki Pańskiej, której przewodniczył ks. Tadeusz Funk, nasz wikariusz. W czasie cichej procesji wejścia celebrans dokonał aktu prostracji, czyli położenia się krzyżem jako wyraz szczeólnego uniżenia wobec Boga. Następnie miała miejsce Liturgia Słowa, w którą wpisana była odczytywana Męka Pańska wg. św. Jana. Po zakończonym czytaniu opisu Męki i Śmierci Jezusa, ks. Tadeusz wygłosił okolicznościową homilię. Kolejnym elementem Liturgii Wielkopiątkowej była Adoracja Krzyża, do której zachęceni byli wszyscy wierni zgromadzeni w świątyni. Poprzez przyklęknięcie oraz ucałowanie figury Jezusa uczestnicy liturgii oddali cześć Ukrzyżowanemu Chrystusowi. Na zakończenie Najświętszy Sakrament został przeniony do Grobu Pańskiego

W Wielką Sobotę, w ciągu dnia błogosławione były pokarmy na stół Wielkanocny. Wigilię Paschalną, której przewodniczył Ksiądz Dziekan Dekanatu Chodeckiego - ks. dr Mieczysław Łaszczyk rozpoczęliśmy o godzinie 19:00 Liturgią Światła. Po pozdrowieniu zebranych przed kościołem, celebrans pobłogosławił ogień i zapalił paschał, na którym później kreślił krzyż oraz litery alfa i omega. Następnie wbił pięć gron, które symbolizują pięć ran Chrystusa i udał się z paschałem do świątyni. Tam odśpiewany został Exsultet, czyli uroczyste Orędzie Wielkanocne, po którym rozpoczęła się Liturgia Słowa składająca się z siedmiu tekstów czytań biblijnych pochodzących ze Starego Testamentu, epistoły oraz Ewangelii przeplatanej psalmami oraz modlitwami kapłana. Główny celebrans wygłosił okolicznościową homilię o tym, jak Zmartwychwstanie Chrystusa powinno wpływać na nasze życie. Kolejnym elementem Świętej Nocy była Liturgia Chrzcielna rozpoczęta odśpiewaniem Litanii do Wszystkich Świętych. Następnie ks. Łaszczyk pobłogosławił wodę zanurzając w niej zapalony paschał, by odnowić przyrzeczenia chrzcielne wszystkich uczestników liturgii. Po asprersji, miała miejsce Liturgia Eucharystyczna.

Ostatnią częścią Radosnego Świętowania była Procesja Rezurekcyjna wokół naszego kościoła z Najświętszym Sakramentem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Po niej całe zgromadzenie liturgiczne uczestniczyło w uroczytsej Eucharystii.

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies można dokonać w każdym czasie. Polityka Prywatności    Informacje o cookies

ROZUMIEM